Blog > Komentarze do wpisu
Przeczytane, obejrzane, usłyszane. Przegląd tygodnia

 

 

Wyborcza kontra Fronda, czyli Leszek Balcerowicz w zderzeniu z Januszem Szewczakiem

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,20383384,przyznaje-sie-pan-do-winy-leszek-balcerowicz-o-smieciowkach.html#TRwknd

http://www.fronda.pl/a/janusz-szewczak-dla-frondy-repolonizacja-bankow-to-po-prostu-repolonizacja-polski,75054.html

Pierwszy z wymienionych panów tłumaczy „na chłopski rozum” dlaczego nie jesteśmy drugą Szwajcarią i co by było, gdyby Polska w krótkim czasie nie wdrożyła drastycznych reform, przeprowadzając skrajnie niewydolną gospodarkę centralnie planowaną, bazującą na przedsiębiorstwach państwowych, do gospodarki kapitalistycznej, opartej na prywatnej własności.

Warto przeczytać, choć wiadomo, że tłuszcza jest oporna na argumenty. Jej jest dedykowany wywiad z Januszem Szewczakiem.     

Janusz Szewczak to aktualnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, dość prominentny, a wcześniej (do nadal) „główny ekonomista SKOK-ów” i publicysta prawicowy (https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Szewczak, http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/posel.xsp?id=376). Twarz „dobrej zmiany”. Autor biblii dla polskich frustratów pt. „Banksterzy. Kulisy Globalnej Zmowy”.

Nadal mnie dziwi, gdy osoby „współodpowiedzialne” za  miliardowe „przekręty”, za tę ewidentną „gangsterkę” (przepraszam za nadużywanie cudzysłowu, ale „w tym kraju” te dwa znaki interpunkcyjne, jak nic innego, chronią przed odpowiedzialnością) nadal całkiem dobrze funkcjonują, pnąc się po szczeblach kariery w RP 4.1. Warto przypominać, że  tylko upadłość SKOK Wołomin kosztowała polskiego podatnika 2,2 mld PLN. A przecież nie tak dawno upadły też inne kasy: Jowisz, Kujawiak, Arka … Gdyby nie regulacje prawne z 2012 przepchnięte przez koalicję PO - PSL, wbrew stanowisku PiS, zwiększające nadzór państwowy (KNF) nad „kasami” (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000855) i wprowadzające zabezpieczenia depozytów Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zamiast-do-banku-to-do-SKOK-u-Od-dzis-bezpieczniej-3001768.html), mielibyśmy afery nieporównywalnie większe od Amber Gold.

http://www.polskieradio.pl/42/3306/Artykul/1317727,Za-upadlosc-SKOK-Wolomin-zaplacimy-wszyscy-Kasa-bedzie-kosztowac-BFG-22-mld-zl

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/skok-i-i-ich-pieniadze-oto-najwazniejsze-liczby,526827.html

Ale o tym „ciemny lud” z publikacji posła Szewczaka się nie dowie. Dowie się za to, że banki – zwłaszcza te zagraniczne - to „lobby lichwiarsko-bankowe”.

„W naszym kraju te banki mają prawdziwe Eldorado, osiągają tu 20-30-procentową rentowność [czy na pewno? http://www.efcongress.com/sites/default/files/kbd_raport_nt_rentowno_ci_sektora_bankowego.pdf]. Podobna sytuacja nie występuje chyba nigdzie na świecie, może poza jakimiś półkolonialnymi systemami. Ci ludzie przyzwyczaili się do jedzenia polskich „konfitur” chochlą, a nie łyżeczką, jak czynią to przeciętni Polacy; i będą bronić tych gigantycznych zysków transferowanych każdego roku w olbrzymich kwotach” – uczy nas Szewczak.

Pytam zatem: dlaczego polski bank państwowy stracił klientów na rzecz innych banków z kapitałem obcym? Bo uprawia taką samą „lichwę”. Dlaczego klienci bardziej wolą usługi „banksterów” od kas spółdzielczych, mimo, że (dzięki Platformie) oszczędności w SKOK-ach są już bezpieczne? Bo oferty „normalnych” banków są atrakcyjniejsze.  I kto tu jest lichwiarzem?

Jak widać, bezczelność Szewczaków jest  jak w powiedzeniu o złodzieju, który krzyczy: „Łapać złodzieja!”. I nikt nie pyta: Panie Szewczak, a gdzie te miliardy, które „wyparowały ze SKOK-ów”.  Wkrótce „tłusty kocur”, upasiony na SKOK-ach, będzie obrastał w sadło przy korycie z napisem „Repolonizacja Banków”.  

Balcerowicz i Szewczak. Dwie rożne, trudne do porównania jakości. Argumenty kontra magiel, kultura kontra szambo, powściągliwość kontra hejt. Przy Balcerowiczu poseł Szewczak wygląda jak cinkciarz spod Pewexu. Strach się bać, gdy takim domorosłym politykierom, manipulatorom, konformistom i karierowiczom (przeczytaj ponownie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Szewczak) Kaczyński powierza odpowiedzialne funkcje.

A propos Szewczaka, o ścieraniu się różnych grup wpływów w PiS pisze także Dominika Wielowieyska (?) w sobotnim wydaniu Gazety Wyborczej.

 

***

 

Lubię Andrzej Celińskiego. Cenię go za uczciwość, intelekt i odwagę . Na antenie radia TOK FM „nie zostawił suchej nitki” na partii rządzącej, która „od wygranych wyborów nie ustaje w bitwie o stołki w państwowych firmach”. Polska pod PiS-em jako azjatycka część Europy.

http://wyborcza.pl/10,82983,20399305,celinski-kaczynski-ze-swoja-banda-kradnie-bardziej-niz-po.html

Podpisuję się pod Pana diagnozami obiema rękami.

 

***

 

Portal Fronda jeszcze bardziej schamiał. Ludzie o innych poglądach, niż linia tego medium, jak na przykład Maria Peszek, to debile. Inwektywy umieszczane są już nawet w tytułach. Zatem co? Terlikowski – debil, Terlikowska – debilka?

http://www.fronda.pl/a/debilizm-peszek-przeraza-plodzenie-dzieci-w-dzisiejszych-czasach-to-arogancja,75171.html


***


Jak jesteśmy przy Frondzie, to warto zwrócić uwagę co napisał Tomasz Terlikowski na temat rozważań papieża Franciszka o dopuszczeniu rozwodników do sakramentu komunii. Te rozważania skomentował tytułem: „Nie dać się oślepić ślepym przewodnikom ślepych” (tytuł został później zmieniony na „By nie dać się oślepić ślepym przewodnikom ślepych, warto czytać Caffarrę”).  

- Wierzącym katolikom, którzy są zaniepokojeni o doktrynę wiary dotyczącą małżeństwa, odpowiadam po prostu: czytaj i medytuj Katechizm Kościoła Katolickiego, paragrafy 1601-1606 – mówił kard. Caffarra. - A kiedy będziesz słyszał jakieś wypowiedzi na temat małżeństwa – nawet, jeśli będą one padały z ust kapłanów, biskupów czy kardynałów – a potem dostrzeżesz, że są one niezgodne z katechizmem, nie słuchaj ich. Oni są ślepymi przewodnikami ślepych – mówił kard. Caffarra, którego cytował Terlikowski.

http://www.fronda.pl/a/terlikowski-by-nie-dac-sie-oslepic-slepym-przewodnikom-slepych-warto-czytac-caffarre,75037.html

Jeśli ktoś staje w opozycji do hermetycznego światopoglądu Terlikowskiego, to znaczy, że nie ma racji. Terlikowski ma zakonserwowany stosunek do wielu kwestii, a szczególnie do sakramentu małżeństwa. Związek lub małżeństwo świeckie zawarte po rozwodzie to zdrada małżeńska, czyli grzech śmiertelny. Koniec i kropka. Ta kwestia w ogóle nie podlega dyskusji. Trwanie w uświęconym przez kościół związku małżeńskim, które (również) powinno charakteryzować katolika - to jego differentia specifica, jeden z niewielu atrybutów dobrego chrześcijanina będących w posiadaniu pana Tomasza. Zapomniałbym, że jest jeszcze jedna, odświętna dewiza, którą w pewnych wypadkach TPT był powtarzać: to frazes o hierarchiczności w kościele katolickim i świętym obowiązku podporządkowania się decyzji zwierzchników.

„Ślepy przewodnik ślepych” za kilka dni będzie w Krakowie. Jest prawdopodobne, że będzie mówił o miłosierdziu jako obowiązku każdego chrześcijanina, o miłości bliźniego płynącej z przykazań Jezusa Chrystusa, o dobrym Samarytaninie, w kontekście fali uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, która nadal zalewa Europę. Nie daj Boże, żeby znów zaapelował – jak we Włoszech - o to, by każda parafia przyjęła jedną rodzinę uchodźców. Pan Tomasz ma w tej kwestii odmienne zdanie od zwierzchnika kościoła katolickiego i katechizmu.

Kto ma w tej sprawie rację: papież czy parapapież? I czy grozi nam schizma?

http://wyborcza.pl/magazyn/1,148049,18850545,schizma-w-polskim-kosciele-franciszek-nie-jest-ich-papiezem.html***

 

Dość głośno o kolejnym pomyśle, żeby programem „Rodzina 500+” objąć też życie poczęte. Brzmi jak dowcip?  

http://www.fronda.pl/a/pis-ma-program-500-na-dzieci-poczete,75038.html

Śmiać się, czy płakać?

 

***


 

 

Tak wiceminister sprawiedliwości, twarz resortu (pan Zbyszek działa w cieniu) skomentowal na Twitterze zamach w Nicei. Bez komentarza.

poniedziałek, 18 lipca 2016, gkur

Polecane wpisy

zBLOGowani.pl