RSS
czwartek, 20 października 2016
#Misiewicze - reaktywacja

 

 

Między wójtem a plebanem

 

 

Wczoraj internet obiegło zdjęcie sprzed kilku lat, na którym biskup Dydycz razem z aktualnym ministrem ochrony środowiska jedzie iście królewska karocą. Równie niesmaczne były kiedyś zdjęcia niemieckiego biskupa Franza-Petera Tebartz-van Elsta http://wyborcza.pl/1,76842,15706977,Upadek_luksusowego_biskupa__ktory_zbudowal_sobie_siedzibe.html), znanego z pociągu do luksusu. Oczywiście Dydyczowi daleko do biskupa Limburga, tak jak daleko Polsce do poziomu gospodarczego Niemiec. Jednak, gdy zestawić ten obraz ze zdjęciem papieża Franciszka, gdy jeszcze jako biskup podróżował metrem, to widać jak na dłoni obłudę polskich hierarchów.     

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20860887,znajdz-roznice-biedron-wrzuca-to-zdjecie-biskupa-i-w-kilka.html#Czolka3Img 

 

 

środa, 19 października 2016
Kompas, czyli ustawka z Beatą Szydło w roli głównej

 

 

 

Resort Informacji i Propagandy powstał już w Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego, czyli pierwszym komunistycznym rządzie z lipca 1944 roku. Komunistom zależało na dyskredytacji Armii Krajowej, rządu londyńskiego i wszystkich innych sił niepodległościowych. Zgodnie z tezami manifestu PKWN wmawiali więc ludziom, że tylko oni są legalną władzą na terenie Polski, a ponieważ w tamtym okresie na terenie Polski jedynie oni dysponowali silnym aparatem propagandy, rząd londyński był w bardzo niekorzystnej sytuacji. Dziś wydaje nam się niemożliwe, jak ktoś mógł zbudować narrację, w której bohater wymierzonego przecież w Niemców Powstania Warszawskiego jest tak naprawdę niemieckim szpiegiem.

 

 

- z wywiadu z Wojciechem Roszkowskim pt. „Propaganda sukcesu i nienawiści”. Pełny tekst tutaj: http://www.rp.pl/artykul/1047888-Propaganda-sukcesu-i-nienawisci.html#ap-1

 


Ciekawe, że trzy lata po tej rozmowie, żyjemy w rzeczywistości, w której jednak „da się zbudować narrację”, gdzie z bohaterów walki o niepodległość i demokrację robi się kolaborantów komunistycznych i sługusów obcych mocarstw. Wspomnę tylko Władysława Bartoszewskiego, z którego media „niepokorne” robią płatnego agenta niemieckiego wpływu (https://twitter.com/SamPereira_/status/788622775070167040), czy Andrzeja Wajdę, którego pogrzeb odbył się dzisiaj, a któremu wmawia się koniunkturalizm, czy wręcz zdradę.

Gdyby się wczytać w rozmowę z Roszkowskim, okaże się, że dzisiaj władza i jej narzędzia propagandy stosują te same metody, wzbogacając je jedynie o nowe instrumentarium, jakim są media elektroniczne, dające możliwość szybkiej i szerokiej dystrybucji informacji (lub dezinformacji). O czym świadczy to, że po 70 latach mamy „powtórkę z historii”? O brakach w edukacji, ciasnych horyzontach, kompleksach.

Dzisiaj nie o propagandzie nienawiści, ale o propagandzie sukcesu.

Ten termin już dawno trafił do leksykonów. Oznacza wyolbrzymianie sukcesów ekipy rządzącej. Dzisiaj można to robić poprzez chwalenie się „osiągnięciami” w kilku kanałach telewizji publicznej i niedopuszczanie do głosu krytyków. Można to osiągnąć za pomocą zmonopolizowanego przekazu, który daje się uzyskać poprzez obsadzenie wszystkich redakcji i agencji swoimi ludźmi, którzy we wszystkich programach informacyjnych przedstawiają jeden punkt widzenia, a do tego zapraszają wyselekcjonowanych gości, którzy albo podzielają ich pogląd, albo są marionetkami w zręcznie moderowanej przez prowadzącego rozmowie. Te przekaz jest wzmacniany akcjami na Twitterze lub w „bratnich” mediach, które współredagują lub pozostają w relacjach właścicielskich te same osoby, które partia władzy rozlokowała po mediach publicznych.

Jest jeszcze jedna droga: przyznawanie nagród władzy przez „niezależne” organizacje, które doceniają osiągnięcia obozu rządzącego. Przykład takiego zabiegu propagandowego mieliśmy wczoraj, gdy PBS otrzymała Specjalny Polski Kompas 2016 „Gazety Bankowej”. Za co? „Za nadanie gospodarce nowej dynamiki, która zmienia Polskę”.

http://wpolityce.pl/gospodarka/312357-specjalny-polski-kompas-2016-gazety-bankowej-dla-premier-beaty-szydlo-nie-zejdziemy-z-dobrego-kursu-zdjecia

Z pozoru wszystko wygląda ładnie, bo oto redakcja „najstarszego polskiego tytułu ekonomicznego”, reaktywuje „przedsięwzięcie polskich patriotów gospodarczych z lat dwudziestych ubiegłego wieku”. „Polski Kompas” po raz pierwszy ukazał się w 1922 r. jako rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych. Obecnie - według wydawcy - ma on charakter bardziej analityczny i prognozujący trendy oraz zjawiska ekonomiczne.

Na czym więc polega ustawka?

Po pierwsze, na manipulacji faktami, żeby można było odtrąbić sukces ekipy PBS

- Rząd Pani Premier Beaty Szydło realizuje z ogromną determinacją wyborcze obietnice nadania gospodarce nowej dynamiki, zwiększenia nie tylko liczby, ale i jakości miejsc pracy oraz wzmocnienia siły nabywczej polskich rodzin. I właśnie za tę determinację, niespotykaną w polskiej kulturze politycznej po 1989 roku, za konsekwentnie realizowany plan, który zmienia Polskę, redakcja „Gazety Bankowej” postanowiła przyznać Specjalny Polski Kompas 2016 i docenić Prezes Rady Ministrów Panią Premier Beatę Szydło — tak redaktor naczelny „Gazety Bankowej”, uzasadnił wybór kapituły.

Otóż żadne dane nie potwierdzają, żeby polska gospodarka rozwijała się z jakimś „ekstra” przyspieszeniem (dynamika jest czymś mierzalnym, opisywanym cyframi, mówi się o niej w kategoriach „ilościowych”, a nie „jakościowych”). PKB zostało przeszacowane, rząd dokonał już korekty (in minus) prognozy na bieżący rok. Wrasta dług publiczny, zaś na spełnienie obietnic wyborczych rząd zaciąga kolejne kredyty. Zdominowany przez PiS parlament nie uchwalił chyba ani jednej ustawy gospodarczej, która wpłynęłaby na zwiększenie dynamiki gospodarczej (z wyjątkiem „Programu 500+”, który zwiększył popyt wewnętrzny). W szczególności nie podjęto żadnych (!) działań, żeby zwiększyć zatrudnienie. Oczywiście pomijam program „Koryto Plus” (znany też jako #Misiewicze), który dał zatrudnienie pisowskiej sitwie w urzędach państwowych oraz spółkach kontrolowanych przez skarb państwa. Jedyna rzecz, jaką może się pochwalić rząd PBS, to spadek bezrobocia. Jednakże nie wiąże się on z tworzeniem miejsc pracy, ale jest pochodną programu „Rodzina 500+”: sporo osób zmieniło swój status w urzędach pracy (wcześniej jako „osoby poszukujące zatrudnienia”), co odbiło się w statytykach bezrobocia. W rzcezywistości te osoby są tak samo bezrobotne jak były wcześniej.   

Po drugie,  ów „najstarszy polski tytułu ekonomiczny” powstał w 1988 roku (co i tak jest rekordem), zaś przywoływanie Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas (inna) „Gazeta Bankowa” jest dużym nadużyciem.

Po trzecie i najważniejsze, wydawcą „Gazety Bankowej” była Media SKOK (http://biznes.trojmiasto.pl/Spolka-Media-SKOK-przejeta-przez-Apella-SA-n57867.html), a obecnie jest Fratria z udziałowcem, który przejął Media SKOK. Czym jest SKOK? Chyba wszyscy wiedzą, że SKOK-i kosztowały polskiego podatnika 2,5 mld złotych. Tyle skarb państwa musiał wydać na pokrycie strat związanych z plajtującymi kasami. O Mediach SKOK można przeczytać też tu:

http://www.newsweek.pl/biznes/wiadomosci-biznesowe/skok--prawicowe-zrodelko,96095,1,1.html

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/czyje-interesy-finansuja-skok-i,531736.html

Fratria, czyli obecny właściciel tytułu, obok „Gazety Bankowej” wydaje m.in. tygodnik „W sieci” i jest właścicielem portalu wPolityce.pl. Mówiąc wprost, Fratria finansuje tuby propagandowe „dobrej zmiany” (https://pl.wikipedia.org/wiki/Fratria_(przedsi%C4%99biorstwo)). Spółka ta została zawiązana 18 czerwca 2012 roku, a zarejestrowana 10 sierpnia 2012 roku. Udziałowcami spółki są:

  • Spółdzielczy Instytut Naukowy G. Bierecki Spółka Jawna (28 000 udziałów o łącznej wartości 2,8 mln zł),
  • Apella Spółka Akcyjna (15 606 udziałów o łącznej wartości 1,56 mln zł).
  • Jacek Karnowski (9050 udziałów o łącznej wartości 905 tys. zł).

 

Z kolei spółka Apella jest związana z senatorem Biereckim (tak, tym samym od SKOK-ów).

 

  

Spółka powiązana z PiS (mentalnie i finansowo) przyznaje nagrodę premier z nominacji PiS, udając bezstronność i niezależność. To są obecnie obowiązujące standardy propagandy. Co można powiedzieć o osobie nagrodzonej, zapewne świadomej tego matactwa. Prostackich epitetów, jakże licznych, na miarę tego prostackiego kołtuna, które wymykają mi się z ust oszczędzę potencjalnym czytelnikom.    


O tym jak „dobra zmiana” pomaga (rewanżuje się) swoim tubom - innym razem.

 

 

 

poniedziałek, 17 października 2016
Minister Zalewska, czyli o tym jak punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

 

 

Dzierżoniów, 02.03.2009. 

 

Wspomniany Mirosław Handke był ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka (pełnił tę funkcję w latach 1997 – 2000). To wówczas opracowano i zatwierdzono reformę szkolnictwa, której podstawowym celem było przekształcenie obowiązującego od 1968 r. dwustopniowego systemu szkolnictwa w strukturę trzystopniową, czyli organizacji, w której obok szkoły podstawowej i średniej funkcjonuje gimnazjum (https://pl.wikipedia.org/wiki/Reforma_systemu_o%C5%9Bwiaty_z_1999_roku).

Kontrreformę szkolnictwa firmuje magister polonistyki. Na czele rzędu stoi magister etnografii. Gdy reformowano szkolnictwo ministrem był profesor, premierem - profesor. Signum temporis.    

 

 

piątek, 14 października 2016
Widelec a sprawa polska (odc. 3, ostatni)

 

Widelec a sprawa polska (odc. 2)

 

 

53:06

czwartek, 13 października 2016
Widelec a sprawa Polska (odc. 1)

 

środa, 12 października 2016
Temat dnia: Historia widelca

 

 

 

 Ale to są ludzie [Francuzi], którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu.


Tak wiceszef MON komentuje pierwsze reperkusje po zerwaniu przez rząd PBS negocjowanego od prawie trzech lat kontraktu na dostawę śmigłowców dla polskiej Armii. Poziom piaskownicy. Argument jak ten, autorstwa Antoniego Macierewicza, że Amerykanie mogą się od nas, Polaków, uczyć demokracji. Swoją drogą, kto ma interes w konfliktowaniu Polski ze światem zachodu. Pytanie oczywiście jest retoryczne.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kownacki-francuzi-to-ludzie-ktorzy-uczyli-sie-od-nas-jesc-widelcem,683253.html

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,20824245,wiceszef-mon-o-cofnieciu-polskiej-delegacji-kompromitacja.html#MTstream

czwartek, 06 października 2016
Kalendarz PiS (2 - 6.X.2016)

 

wtorek, 04 października 2016
Cloaca Maxima

 

Wczoraj przez Polskę przetoczyła się ogromna fala demonstracji przeciw zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, co od razu znalazło rzetelne (niezmanipulowane) odbicie w większości Polskich mediów. Ludzie wyszli na ulice, spora część tych, którzy nie uczestniczyli w demonstracjach, na znak protestu, ubrała się na czarno. Portale internetowe na bieżąco informowały o marszach i wiecach w kolejnych miastach. A „Wiadomości”? Przez pierwsze 5 minut omawiają maile między sędziami TK, które rzekomo mają świadczyć o politycznym zaangażowaniu sędziów. Przez niespełna 3 minuty „informują” o „Czarnym Proteście”, włączając w to odautorskie opinie, iż celem manifestacji, oczywiście inspirowanych politycznie, nie jest troska o kobiety, ale odsunięcie PiS od władzy. Nie ma ani słowa o solidarnościowych demonstracjach, które odbyły się w kilku stolicach europejskich, a nawet w Australii. Tyle samo czasu antenowego poświęcono „białym protestom w dniu czarnego strajku”, czyli antydemonstracjom „prolajferów”, które rzekomo licznie odbywały się w całym kraju, przede wszystkim w polskich świątyniach. Ten materiał został opatrzony podobnym komentarzem, co poprzedni, iż opozycja robi z aborcji „polityczny sztandar”. Nagonka na firmy Rossman i Lidl zajmuje „Wiadomościom” kolejnych kilka minut. Potem kilka informacji ze świata i materiał propagandowy z inauguracji roku akademickiego, z udziałem PBS, oraz felieton z obchodów uroczystości 35-lecia tygodnika „Solidarność” (który przed stanem wojennym „zdążył skutecznie wypromować” Lecha Wałęsę, w którym w 1989 roku na krótko (!) redaktorem naczelnym został Tadeusz Mazowiecki, zaś „kilka miesięcy później stery trzymał już Jarosław Kaczyński”). Dalej jest powrót do „tematu dnia”, czyli „afery mailowej” sędziów TK – wypowiadają się goście: prof. Genowefa Grabowska (związana wcześniej z SLD) i dr hab. Ryszard Piotrowski, który pomieszał szyki prowadzącej program, mowiąc, że nie będzie komentował cudzej, wykradzionej korespondencji (który to czyn traktuje jako ewidentną próbę uderzenia w TK). I tak praktycznie zostaje wypełniony czas antenowy dotyczący najważniejszych wydarzeń. Ani słowa na temat prestiżowej nagrody „Nike”, czy o śmierci wybitnego dyrygenta Neville’a Marrinera, twórcy kultowego zespołu Academy of Saint Martin in the Fields, bliskiego też polskim melomanom.   

Pełny opis, zaopatrzony w cytaty, wczorajszego wydania „Wiadomości” dał wcześniej Piotr Szacki na swoim blogu.

http://szacki.blog.polityka.pl/2016/10/03/niemcy-nas-bija-w-wiadomosciach/

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na nowe jakości, jakie pojawiły się w tym flagowym programie informacyjnym telewizji publicznej, który od miesiąca znów jest liderem oglądalności w swojej kategorii. Po pierwsze, chodzi o publiczne piętnowanie na co dzień niezwiązanych z polityką celebrytów tudzież dziennikarzy stojących w opozycyji do dzisiejszej władzy. Otóż próbuje się im odebrać wiarygodność poprzez insynuacje, że pracują (o zgrozo – pewnie za pieniądze) dla zagranicznych (!) firm, które to firmy reprezentują obce Polakom wartości. Po drugie, dochodzi do bezprecedensowego i bezczelnego szantażu tychże firm, którego oczywistym celem jest zerwanie współpracy ze wskazanymi wcześniej celebrytami.  

Agata Młynarska – do wczoraj (złożyła rezygnację) redaktor naczelna miesięcznika „Skarb” wydawanego przez sieć drogerii Rossmann – jest odpowiedzialna za artykuł rzekomo szkalujący program „Rodzina 500+”, którego autorką jest Hanna Bakuła. Hanna Bakuła, której nazwisko i wypowiedź pojawiły się kilka minut wcześniej w innym materialne - jako zwolenniczki „aborcji eugenicznej” na „Czarnym Proteście” - teraz obrywa jako krytyczka programu „Rodzina 500+” w obecnej formie. Jako dowód przytacza się wyrwany z kontekstu fragment felietonu ze „Skarbu”.

Kuriozalny jest występ Pawła Lisickiego, aktualnie redaktora naczelnego tygodnia „Do Rzeczy”, który mówi co wolno (!) wydawcy pisemek branżowych, a czego nie wolno. Otóż nie wolno zajmować się tematami społecznymi, które – co oczywiste - są inspirowane politycznie. Здесь у вас есть свобода слова. Podobne stanowisko zajmuje Konrad Kołodziejski, publicysta „Rzeczpospolitej”, traktując felieton jako opowiedzenie się „korporacji handlowej” po jednej stronie sporu politycznego.

- Nie od dziś niemieckie firmy chętnie wspierają osoby publiczne chętnie krytykujące obecny rząd. Znana dziennikarka Dorota Wellman i zarazem twarz reklamowa jednej z niemieckich sieci supermarketów, prowadziła ostatnio debatę o przyszłości KOD, z udziałem Matuesza Kijowskiego i Adama Michnika. Z kolei wczoraj apelowała o to, żeby nie iść do pracy, ale udać się na „Czarny Protest” (materiał ilustrowany jest stroną portalu niezalezna.pl – dla mnie ewidentna kryptoreklama portalu!) – informuje nas jedna z autorek felietonu. – Niemieckie sieci handlowe, oprócz sprzedaży, zaczynają zajmować się polityką – podsumowuje głos Ewy Bugały zza ekranu.

W materiale nie ma oczywiście informacji, że Dorota Wellman przekazała całość wysokiego honorarium z udziału w kampanii reklamowej Lidla na cele charytatywne.

Ewa Bugała, Paulna Olak – warto zapamiętać te dwa nazwiska dziennikarek „dobrej zmiany”, które przygotowały materiały. Dziennikarskie kurestwo. Cloaca Maxima. Łagodniejsze słowa nie przychodzą mi do głowy.  

Kto nie wierzy, niech sam oglądnie i oceni:

 

P.S.

Czytelniku, znajdź różnice na poniższych zdjęciach. Na marginesie, Agnieszka Graff, która według „Wiadomości” jest z zawodu feministką, to polska pisarka, nauczycielka akademicka z tytułem doktora habilitowanego, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym. Członkini zespołu "Krytyki Politycznej" oraz rady programowej stowarzyszenia Kongres Kobiet (https://pl.wikipedia.org/wiki/Agnieszka_Graff).

 

 

 

 

Mój wcześniejszy komentarz do wpisu Piotra Szackiego:

Z ciekawości, po bardzo długiej przerwie, obejrzałem dziś „Wiadomości”. Mam podobne odczucia jak Autor. Karykatura programu informacyjnego. Polowanie na czarownice. Skojarzyły mi się z telewizją stanu wojennego, gdzie bez pardonu „glanowano” opozycję, nazywaną wówczas „ekstremą”, i dla kontrastu pokazywano jakieś szwaczki lub hutników, którzy opowiadali się za stabilizacją, potępiając i oskarżając „prowodyrów z Solidarności” o przeróżne szkodliwe działania, jak np. pogłębianie kryzysu gospodarczego, i wywoływanie niepotrzebnych „niepokojów społecznych” mających za cel wprowadzenie zamętu. Nie ma się co oszukiwać: spora część Polaków dawała się nabierać na te tanie chwyty propagandowe, skoro do tej pory tkwią w przekonaniu o potędze naszego kraju i jego wybitnym znaczeniu „na arenie międzynarodowej” w czasach PRL-u. Telewizja „publiczna” powiela te sprawdzone wzorce. Zresztą zapewne korzysta z porad tych, którzy znają to medium (z tej drugiej strony) jeszcze z czasów Gierka. Bo po co wywarzać otwarte drzwi. Zwłaszcza, że „Wiadomości” są adresowane do specyficznego grona odbiorców – tych, którzy uwierzyli w „dobrą zmianę” – i generalnie chodzi o to, żeby utrzymać ich w przekonaniu, że popierają właściwych ludzi, czyli prawdziwych patriotów, którzy stoją na straży praworządnego i sprawiedliwego państwa, i dobrych katolików, którzy bronią kościół i wiarę przed atakami ateistów, satanistów, innowierców, czy innych zdeprawowanych środowisk, jak: „homolobby i dżender”, feministki, lewaków i zdrajców wysługujących się obcym nacjom lub Unii Europejskiej. Każdy, kto atakuje PiS godzi w Polską Rację Stanu i Kościół Katolicki. To ma być dla widza TVPiS dogmat! Wydawać by się mogło, że zadaniem karkołomnym jest przekonanie widza, że protesty przeciwko projektowi ustawy bezwarunkowo zakazującej aborcji, który – co pokazało głosowanie nad przekazaniem projektu do dalszych prac – ma wsparcie PiS (i do niedawna kościoła), mają podłoże polityczne i są efektem skutecznej manipulacji przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. Tylko, że statystyczny widz „Wiadomości” nie oczekuje faktu, ale gotowej interpretacji faktu, dokonanej przez zaufanych „dziennikarzy” lub publicystów. I nie wysila się, żeby zweryfikować te informacje. Nadto, te informacje (dezinformacje) są powielane i utrwalane przez TV Trwam, „Radio Maryja” oraz „prawicowe” oraz okołokościelne portale i prasę drukowaną (jakoś nikt nie zauważa, że mówią one jednym głosem, wzmacniając ten – na ogół fałszywy – przekaz). Jestem pewien, że większość „(łatwo)wiernych” widzów „Wiadomości” uwierzyła w to, że protesty odbywają się tylko w 5 większych miastach (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin, Kraków), że o wiele liczniejsze, acz nie tak widoczne, bo odbywające się najczęściej w świątyniach, są antydemonstracje, czyli owe „białe protesty”. Wiem to, bo widzę, jak przeżarte propagandą sącząca się z TVP, są mózgi (części) seniorek mojego rodu.

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 84
Tagi
zBLOGowani.pl