RSS
czwartek, 18 sierpnia 2016
Święte Ługi

 

środa, 10 sierpnia 2016
Kolory Polski. Nieborów i Arkadia (2)

 

 

Arkadia to nazwa wsi położonej kilka kilometrów od Nieborowa, ale przed wszystkim duży ogród w stylu angielskim, założony w 1778 roku przez Helenę Radziwiłł (od niego pochodzi nazwa miejscowości). Ów styl angielski charakteryzował się zerwaniem z rygorami estetyki barokowej w planowaniu ogrodów i parków. Zamiast uporządkowania, regularności, symetrii i geometrycznych kształtów, tak charakterystycznych dla tzw. ogrodów francuskich, mamy w swobodę w kształtowaniu traktów i doborze roślinności. Intensywne i kontrastujące kolory zastąpiła surowa zieleń. Zamiast formowanych drzew i strzyżonych krzewów mamy dorodne  drzewa ukształtowane przez naturę. Oczywiście, wbrew pozorom, każdy szczegół jest zaplanowany. Ozdobą ogrodów angielskich są stylizowane budowle, często nawiązujące do czasów minionych, do antyku i mitologii. Tak jest w przypadku Arkadii, gdzie nieopodal świątyni Diany możemy trafić na „ruiny” akweduktu, czy Przybytek Arcykapłana.

Kompletna informacja dotycząca Arkadii znajduje się tu: http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia/

 

 

wtorek, 09 sierpnia 2016
Kolory Polski. Nieborów i Arkadia (1)

 

 

Do posiadłości w Nieborowie nieopodal Łowicza zagnał nas objazdowy festiwal „Kolory Polski”, organizowany od lat  sezonie wakacyjnym przez Filharmonię Łódzką. Idea festiwalu, który odbywa się po raz czternasty, to połączenie wydarzeń muzycznych ze zwiedzaniem zabytków województwa łódzkiego.

„Niemal każdy z około dwudziestu koncertów odbywa się w innym miejscu: w starych kościołach i klasztorach, tajemniczych zamkach i muzeach, bogatych w cenne eksponaty, choć czasem niedocenianych, a często – w plenerze, w otoczeniu dworskich parków czy na leśnej polanie. Rozbrzmiewa tam muzyka znacznie swobodniejsza i bardziej różnorodna od tego, co filharmonia proponuje słuchaczom od jesieni do wiosny. W programie dominują autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania  muzyki klasycznej i rozrywkowej. Występują zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie dla festiwalu. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką” – piszą organizatorzy na swojej stronie internetowej.

http://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski

W ostatnia sobotę w koncercie plenerowym, który odbył się na dziedzińcu pałacu Radziwiłłów w Nieborowie, rozbrzmiewały improwizacje jazzowe na tematy filmowe. Posiadłość w Nieborowie bowiem była sceną wielu filmów i seriali jak „Lalka” w reżyserii Ryszarda Bera, „Chłopi” Jana Rybkowskiego, czy „Lotna” i „Popioły” Andrzeja Wajdy. Kręcono tu także filmy dla dzieci, jak chociażby „Akademii Pana Kleksa” i ekranizację powieści „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” (https://www.youtube.com/watch?v=-p5nuR2VgeE). Zagrało Trio Wojciecha Gogolewskiego, w składzie: : Wojciech Gogolewski – fortepian, Paweł Pańta – bas, Adam Lewandowski – perkusja. W programie koncertu znalazły się m.in. interpretacje motywów  z filmów „Kariera Nikodema Dyzmy”, „Lalka”, „Chłopi”, „Ojciec Mateusz”.  

 

***

 

Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 roku. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Do końca stycznia 1945 pałac w Nieborowie i ogród w Arkadii znajdowały się na obszarze dóbr nieborowsko-mysłakowskich ordynata ołyckiego Janusza księcia Radziwiłła. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogorsku. Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu.

 

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pałac i ogród regularny (francuski) w Nieborowie oraz angielski (sentymentalno-romantyczny) w Arkadii po renowacji i uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym jako stylowe pałacowo-ogrodowe założenie rezydencjonalne. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.

Równocześnie z uruchomieniem w Nieborowie muzeum wnętrz, został powołany w 1945 roku na jego terenie Ośrodek Pracy Twórczej umieszczony w użytkowych pokojach II piętra pałacu i w Pawilonie Myśliwskim, przeznaczony dla pracowników nauki i twórców. Ośrodek nieborowski służy także jako miejsce międzynarodowych konferencji i spotkań dyplo­matycznych. 

 

Więcej: http://www.nieborow.art.pl/

 

 

 

 

niedziela, 07 sierpnia 2016
Szczerców. Sezon na dalie

 

 

środa, 03 sierpnia 2016
Kursk na dnie

 

Tagi
zBLOGowani.pl